Na czym polega artroskopia kolana?
Przeciążenia i urazy stawu kolanowego są najczęstszą przyczyną jego dysfunkcji. Szczególnie narażone są na nie osoby aktywne i zawodowo uprawiające sporty, takie jak: narciarstwo, bieganie, koszykówka, siatkówka, piłka nożna. Część uszkodzeń można wyleczyć poprzez unieruchomienie stawu, fizjoterapię i stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Są jednak takie uszkodzenia, które mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Oprócz takich metod obrazowych, jak zdjęcie RTG, USG stawu kolanowego, czy rezonans magnetyczny, ortopedzi często wykonują artroskopię diagnostyczną. Dzięki temu badaniu można z dużą dokładnością ocenić struktury wewnątrzstawowe: mięśnie, więzadła, chrząstki stawowe, łąkotki i błonę maziową. Artroskop wprowadza się do stawu poprzez niewielkie nacięcie. Do środka podaje się roztwór soli fizjologicznej, aby ułatwić obejrzenie stawu przez kamerę. Urządzenie pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, bez konieczności wykonywania dużych nacięć. Dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia, a rekonwalescencja jest mniej uciążliwa. Jeżeli konieczne jest wdrożenie leczenia, do stawu można wprowadzić instrumenty chirurgiczne. Zabieg ten określa się mianem artroskopii operacyjnej.

Artroskopia-kolana-spotmedica

Wskazania do wykonania artroskopii kolana

Artroskopię kolana wykonuje się najczęściej u osób po przebytym urazie stawu lub jego przeciążeniu, będącego następstwem aktywności fizycznej. Innym wskazaniem do zabiegu są:

  • brak stabilności ruchów w stawach,
  • nawracające obrzęki i ból w obrębie stawów,
  • złamania śródstawowe,
  • torbiele okołostawowe,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • obecność ciał obcych w stawie,
  • zmiany nowotworowe w obrębie stawów.

Jeżeli mamy kłopoty ze stawami kolanowymi, lepiej skonsultować je z ortopedą. Wizytę można umówić przez serwis spotmedica w których dostępnych są tysiące specjalistów z całego kraju. Zabieg artroskopii kolana można wykonać w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie.

Artroskopia kolana jak się przygotować

Jakie są zalety zabiegu?

W porównaniu z innymi metodami, które wymagają całkowitego otworzenia stawu kolanowego, artroskopia wyróżnia się stosunkowo małą inwazyjnością, co jest ogromną zaletą dla pacjenta. Wykonane podczas zabiegu nacięcia są bezbolesne, zaś pozostające po nich blizny są niewielkie. To wiąże się również z tym, że pacjent zostaje wypisany do domu jeszcze tego samego dnia lub w dniu następnym. Ortopedzi decydują się na wykonanie artroskopii, gdyż jest zacznie dokładniejsza od innych metod obrazowych. Dodatkowo daje możliwość oceny funkcjonowania stawu podczas ruchu.

Jak przygotować się do artroskopii kolana? Jak przebiega zabieg?

Nim zabieg artroskopii zostanie wykonany, pacjent powinien przejść konsultację ortopedyczną, a także szereg badań obrazowych (badanie USG, rezonans magnetyczny) i laboratoryjnych krwi (m.in. morfologia, grupa krwi, poziom glukozy, układ krzepnięcia, próby wątrobowe). Ponadto pacjent powinien być zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W tym celu warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Wszelkie choroby współistniejące, a także fakt przyjmowania leków należy wcześniej omówić z lekarzem.

Sama artroskopia nie trwa długo i przeważnie wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, rzadziej miejscowym lub ogólnym. W jej trakcie, po wykonaniu nacięcia, do stawu wprowadza się specjalistyczne kamery oraz narzędzia, dzięki którym ortopeda będzie mógł ocenić struktury wewnątrzstawowe i rozległość ewentualnych uszkodzeń, a także przeprowadzić leczenie. Najczęściej wykonuje się zabiegi obejmujące łękotkę, błonę maziową, jak również zabiegi lecznicze w obrębie chrząstki stawowej i więzadeł.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Aby zabieg zakończył się sukcesem, pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń ortopedy. Ważne jest odciążanie operowanej nogi, nawet przez kilka tygodni. Oznacza to poruszanie się przy pomocy kul łokciowych. Naukę poruszania się za ich pomocą warto więc rozpocząć jeszcze przez zabiegiem.

W czasie rekonwalescencji pacjent powinien unikać forsownego wysiłku. Nie oznacza to jednak całkowitego zaniechania aktywność. Po artroskopii istotne jest wykonywanie ćwiczeń pod okiem rehabilitanta, których celem jest wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, a także poprawienie stabilizacji stawu. Rekonwalescencja po zabiegu może trwać do 6. tygodni. Całkowity powrót do sprawności zajmuje około 12. tygodni, jest to jednak uzależnione od indywidualnych czynników.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich może uchronić nas przed powikłaniami po artroskopii. Po zabiegu najczęściej występują ból, opuchlizna i krwiaki, jednak może dojść także do zakrzepicy żył głębokich lub infekcji bakteryjnych. Przyczyną przeważnie jest zbyt wczesne obciążanie operowanych stawów

Przezskórna nefrolitotrypsja (percutaneous nephro-lithotomy – PNL) to druga metoda endoskopowa leczenia kamicy zlokalizowanej w kielichach, miedniczce i początkowym odcinku moczowodu, szczególnie gdy lokalizacja lub wielkość złogu dyskwalifikuje go z ESWL lub pacjent nie wyraża zgody na ten zabieg. Przeciwwskazania obejmują ciążę, zaburzenia krzepliwości krwi oraz zaburzenia anatomii nerki lub układu kostnego uniemożliwiające bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Kolejnym kierunkiem rozwoju techniki PNL jest wykonywanie zabiegów bez pozostawienia drenu w ranie, ale z obecnością cewnika DJ (tubeless PNL) lub bez drenu i bez cewnika DJ (totally tubeless PNL) . Wszystkie te modyfikacje i działania mają na celu dalsze zmniejszanie inwazyjności PNL, poprawę komfortu chorego i wzrost skuteczności pojedynczego zabiegu, bez jednoczesnego wzrostu liczby powikłań.

Materiały zamieszczone w naszym serwisie nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie uzyskał w serwisie.

Autor: SpotMedica
Data publikacji: 12 lipca 2019

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o