Objawy kamicy nerkowej to najczęściej ostre, promieniujące w kierunku krocza przerywane bóle w boku, które trwają zazwyczaj wiele godzin oraz uczucie potrzeby oddania moczu. W niektórych przypadkach pojawia się czasami krew w moczu, nudności i wymioty
Przyczyną Kamicy nerkowej są złogi, które powstają, gdy organizm wydala nadmierne ilości wapnia, szczawianów lub kwasu moczowego lub gdy przez długi czas brakuje magnezu oraz utrzymuje się zakażenie dróg moczowych. Do przyczyn Kamicy nerkowej można także zaliczyć, utrudniony odpływ moczu wywołany np. zwężeniem moczowodu lub przerostem prostaty.

Należy zauważyć, że przy nadużywaniu soli, piciu małej ilości płynów wzrasta ryzyko wystąpienia tej choroby. Picie większej ilości płynów powinno występować w okresie zwiększonego zapotrzebowania, jak wysiłek fizyczny, upał, gorączka, biegunka czy wymioty. Dieta bogata w białko i minerały, niektóre leki i schorzenia sprzyjają powstawaniu kamieni. Zaburzenia w odpływie moczu i jego zastój w obrębie dróg moczowych to jedne z głównych czynników predysponujących do kamicy moczowej, podobnie jak zakażenia. Notujemy wyższe występowanie u osób z przypadkami kamicy nerkowej w rodzinie.

W przypadku Kamicy nerkowej możemy się poddać leczeniu zachowawczemu, które polega na podawaniu leków i podejmowaniu działań nieoperacyjnych mających na celu zniesienie objawów kolki nerkowej, samodzielne wydalenie złogu lub jego rozpuszczenie. Zaleca się dobre nawodnienie pacjenta oraz leczenie przeciwbólowe i rozkurczowe. Większość chorych z kolką nerkową spowodowaną złogiem wielkości do około 5-6 mm samodzielnie wydali złóg w ciągu 30-40 dni od incydentu kolki . W tym przypadku zasadą jest , że im mniejszy złóg , tym większe szanse na samodzielne wydalenie złogu.

Zasadna jest kontrola USG/RTG układu moczowego w ciągu 14 dni od incydentu kolki nerkowej, co pozwoli ocenić stopień prze¬mieszczenia i obecne położenie złogu oraz ewentualne¬ zmiany związane z wodonerczem i zastojem moczu. W razie pojawienia się gorączki oraz pozostałych objawów roponercza i posocznicy moczowej, pacjenci tacy powinni być bezwzględnie hospitalizowani w oddziale urologii.

W przypadku Kamicy nerkowej nie do przecenienia są preparaty żurawiny, często w połączeniu z wyciągami skrzypu, brzozy, pokrzywy, dyni, soi czy dodatkiem witaminy C, występujące pod każdą postacią farmaceutyczną (np. Uroup, Żuravit, Furoxin, Urinal, Żuravisol C, ŻuraSept . Mechanizm działania tej grupy leków polega głównie na zwiększeniu diurezy (moczopędne), rozluźnieniu mięśniówki gładkiej układu moczowego , co ułatwia wydalenie złogów . Bardzo istotne jest także przeciwbakteryjne działanie w stanach zapalnych dróg moczowych, gdyż sama obecność złogów sprzyja zakażeniu, które z kolei sprzyja powstawaniu kamicy infekcyjnej (zakażonej) . Mimo że skuteczność leków opiera się wyłącznie na długim okresie ich stosowania w lecznictwie , są one nie do przecenienia w profilaktyce i leczeniu kamicy niewielkich rozmiarów i oraz współistniejących skłonności do zakażeń układu moczowego.
Do leczenia operacyjnego zaliczamy wszystkie metody wymagające użycia sprzętu zewnętrznego . Są to metody endoskopowe i laparoskopowe oraz otwarte operacje klasyczne. Od wielu lat operacyjne leczenie Kamicy nerkowej koncentruje się na zabiegach mało inwazyjnych, dzięki czemu coraz więcej pacjentów unika obciążeń i po¬wikłań otwartych zabiegów.
Należy zwrócić uwagę również na metodę kruszenia kamieni zewnątrzustrojwą falą ultradźwiękową ESWL (extracorporeal shock wave lithotripsy) . Jest najmniej inwazyjną metodą leczenia Kamicy moczowej . Skuteczność metody zależy od wielu czynników, takich jak: skład chemiczny kamienia i jego re¬akcja na fale (twardość), lokalizacja i wielkość złogu, typ aparatu, technika wykonania, doświadczenie operatora, otyłość i wady układu moczowego pacjenta. Należy pamiętać o bezwzględnych przeciwwskazaniach do ESWL, do których należą: ciąża, tętniak aorty brzusznej i tętnicy nerkowej, niekontrolowana infekcja układu moczowego oraz otyłość, schorzenia i wady uniemożliwiające właściwe ułożenie pacjenta. Przeciwwskazania względne obejmują: za¬burzenia krzepnięcia krwi spowodowane skazą krwotoczną lub lekami przeciwkrzepliwymi oraz warunki miejscowe niekorzystnie rokujące jeśli chodzi o samodzielne wydalenie złogów (wąska i długa szyja kielicha, istotne zwężenia na przebiegu dróg moczowych).
Wprowadzenie ureterorenoskopu (URS) rozpoczęło zupełnie nowy trend w leczeniu Kamicy moczowodowej i nerkowej. Wziernikowanie moczowodu i układu kielichowo-miedniczkowego (UKM) z możliwością używania dodatkowego sprzętu kruszącego i ewakuującego złogi pozwala na usunięcie prawie każdego złogu z moczowodu i nerki. Do okołooperacyjnych i wczesnych powikłań należą: krwawienie, uszkodzenie moczowodu (najczęściej śluzówki, rzadziej perforacja, wyjątkowo awulsja moczowodu), gorączka lub rzadziej urosepsa, kolka nerkowa (niekoniecznie z powodu złogów resztkowych, czasem z powodu obrzęku śluzówki), a najczęstszym późnym powikłaniem są zwężenia moczowodu lub utrzymują¬cy się refluks pęcherzowo-moczowodowy .
Obecnie giętka ureterorenoskopia i powiązane z nią metody lecznicze są jedną z najszybciej rozwijających się metod mało inwazyjnych w urologii.

Przezskórna nefrolitotrypsja (percutaneous nephro-lithotomy – PNL) to druga metoda endoskopowa leczenia kamicy zlokalizowanej w kielichach, miedniczce i początkowym odcinku moczowodu, szczególnie gdy lokalizacja lub wielkość złogu dyskwalifikuje go z ESWL lub pacjent nie wyraża zgody na ten zabieg. Przeciwwskazania obejmują ciążę, zaburzenia krzepliwości krwi oraz zaburzenia anatomii nerki lub układu kostnego uniemożliwiające bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Kolejnym kierunkiem rozwoju techniki PNL jest wykonywanie zabiegów bez pozostawienia drenu w ranie, ale z obecnością cewnika DJ (tubeless PNL) lub bez drenu i bez cewnika DJ (totally tubeless PNL) . Wszystkie te modyfikacje i działania mają na celu dalsze zmniejszanie inwazyjności PNL, poprawę komfortu chorego i wzrost skuteczności pojedynczego zabiegu, bez jednoczesnego wzrostu liczby powikłań.

Chirurgia otwarta oraz laparoskopia , mimo dużego zaawansowania metod mało inwazyjnych, wciąż ma swoje miejsce w leczeniu operacyjnym kamicy . Wskazaniami do leczenia operacyjnego są m.in.: brak sukcesu wyleczenia częściowej lub całkowitej kamicy odlewowej przy zastosowaniu zabiegów mało inwazyjnych, kamica nerek z wadami anatomicznymi, znaczna otyłość, wykonywanie laparotomii z innego powodu niż kamica, choroby współistniejące wykluczające leczenie mało inwazyjne, istnienie przeciwwskazań do endoskopowego leczenia, potrzeba wykonania częściowej lub całkowitej nefrektomii albo wybór pacjenta. Operacje z dostępu laparoskopowego w leczeniu kamicy moczowej mają te same wskazania co operacje otwarte, ze szczególnym wskazaniem pojedynczych, dużych, zaklinowanych złogów w moczowodzie.

Materiały zamieszczone w naszym serwisie nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie uzyskał w serwisie.

Autor: SpotMedica
Data publikacji: 7 lipca 2017

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o